Veiklos planavimas

Visada yra laiko tam, kas mums SVARBIAUSIA

Daugelio iš mūsų mintyse giliai įsišaknijęs įsitikinimas: „laiko visada per mažai“, o apribojimų visada per daug. Šio straipsnio tikslas padėti įsitikinti – VISADA yra laiko tam, kas SVARBIAUSIA.

Kiek kartų save pagavome mąstydami:

„Žinoma, jai lengva kalbėti, ji neturi trijų vaikų, dėl to ir turi laiko kurti savo verslą“…

arba „aš labai noriu sportuoti, bet visiškai tam neturiu laiko“…

arba „jo vaikai jau dideli, nereikia vežti jų į mokyklą, todėl jis gali rytais skirti laiko meditacijai“…

arba „kada aš galiu mokytis naujos kalbos, visą dieną lekiu, kaip akis išdegusi ir vis tiek nieko nespėju“…

arba – įrašykite savo.

Mes visi turime 7 dienas per savaitę ir 24 valandas per parą tam, kad pasiektume savo tikslus ir sukurtume savo gyvenimą ir niekas kitas nėra už tai atsakingas.

Tam, kad galėtume pradėti valdyti ir planuoti savo laiką, pirmiausiai mums reikia įgyti aiškų supratimą – kur dabar “dingsta” mūsų 24 valandos per parą ir tos pačios 7 dienos per savaitę.  Kam Jūs skiriate savo laiką? Girdžiu Jus sakant, kad žinote, kur dingsta Jūsų laikas – darbas, vaikai, namų ruoša, galbūt netgi esate laimingas rasdamas valandą laiko sportui. Neapsigaukite. Paprastai esame linkę pervertinti, kiek laiko skiriame darbui, ir dažniausiai esame linkę nuvertinti, kiek laiko skiriame „laisvalaikiui“ – naujienoms, telefonui, televizoriui… ir kitoms mums malonioms veikloms.

Savo laiko auditas

Pirmas dalykas, kurį siūlau atlikti pradedant galvoti apie tai, kaip gyvenimą ir savo laiką paimti į savo rankas – tai “laiko auditas”. Keletą dienų savo užrašų knygelėje ar tiesiog ant balto popieriaus lapo fiksuokite kiekvieną savo atliekamą veiklą nuo to momento, kai pabudote. Tai yra kruopštumo reikalaujanti, galbūt ne itin patraukli užduotis, tačiau tiesa yra ta, kad negalime valdyti to, ko nematuojame. Monitoringas leis Jums susidaryti aiškų vaizdą, kam skiriate savo laiką.

Rekomenduoju keletą dienų fiksuoti savo laiką valandos (galbūt būsite dar tikslesnis ir suskaičiuosite pusvalandžio) tikslumu. Jums tiesiog reikia užsirašyti, ką veikiate ir kiek laiko tai užtrunka.

Pradėkime.

Šuns vedžiojimas ryte – 30 min.

Ruošimąsis į darbą, pusryčiai – 1 val.

Laikas darbe 8 val. (būkite sąžiningi su savimi – kavos gėrimas  1 val., naujienų skaitymas internete – 0,5 val., pokalbiai su kolegomis – 0,5 val., rūkymo petraukėlės –  4 x 15 min., pietų pertrauka – 1 val., darbas su pagrindiniu projektu – 4 val.)

Užrašykime viską! Kiek laiko naršėte telefone, žiūrėjote filmą, sportavote, mokėtės, skyrėte laiko šeimai.

Laiko kaina

Šioje dalyje apskaičiuosime, kiek laiko jums kainuoja Jūsų kasdieniai “maži” įpročiai ilgalaikėje perspektyvoje. Būtent taip – jeigu kiekvieną dieną naršydami instagrame praleidžiate vieną valandą laiko, Jums reikia žinoti, kokia yra to kaina – tuomet galėsite objektyviai įsivertinti, ar tikrai valdote savo laiką, o gal visgi jis valdo Jus.

Pradėję sekti savo laiką ir užfiksavę keletos dienų rezultatus savo užrašų knygelėje, Jūs pradėsite pastebėti tendencijas, pvz.:

kiekvieną dieną maždaug 1,5 valandos praleidžiu prie televizoriaus;

kiekvieną dieną vidutiniškai 1 valandą naršau socialiniuose tinkluose (30 minučių – tik prasibudęs, 30 minučių – dienos eigoje);

taip pat kiekvieną dieną po pietų maždaug 30 minučių skaitau naujienas interneto naujienų portaluose.

Dabar suskaičiuokime ilgalaikę to kainą:

1,5 valanda televizijos kiekvieną dieną = 1,5 val. x 365 dienos = 547,5 val. per metus = 68 darbo dienos per metus

1 valanda telefone kiekvieną dieną = 1 x 365 = 365 val. per metus = 45 darbo dienos per metus

30 minučių naujienų skaitymo kiekvieną dieną = 0,5 x 365 = 182,5 val. per metus = 22 darbo dienos per metus

Jeigu sudėsime šį laiką, mes gausime 135 darbo dienas per metus! Ką galėtumėte nuveikti per tiek atsiradusio papildomo laiko? Ar tikrai šį laiką panaudojame tiems dalykams, kurie mums yra svarbūs?

Yra visiška netiesa, kad pradėti naują veiklą, įvykdyti Jums svarbų projektą, sukurti tvirtesnį kūną, ruošti sveiką maistą, (įrašykite savo…) būtina, kad Jūsų gyvenime atsirastų dideli laisvo laiko tarpai („kai prasidės atostogos, tada pradėsiu…“). VISADA yra laiko tam, kas Jums SVARBIAUSIA, jeigu valdote savo laiką. Net ir vienas pusvalandis per dieną gali reikšti akivaizdų progresą Jūsų tikslų ir norų įgyvendinimo link. Kviečiu atlikti savo laiko auditą ir patiems nuspręsti.

 

Linkėdama prasmingo laiko,

Eglė Rodinė

 

Mokymai “Veiklos planavimas”. Plačiau..